000  אזכורים בגוגל למילה "בוטיק" בעברית. רק לשם השוואה, למילה "כלבו" יש רק 345,000 אזכורים. 
את הפער ניתן להסביר קודם כל בעובדה שעם השנים הפכנו ממדינת "אתא" למדינת "אני"... אבל לא מדובר רק בשוק הישראלי, כמובן. 
תופעת הבוטיקיזציה חובקת עולם והיא מלמדת על השינוי העצום בתפיסת העצמי שלנו. שינוי שהוביל, כמובן, גם להגדרה מחודשת של האופן בו אנחנו קונים וצורכים וכמובן של האופן בו אנחנו מחפשים ומוצאים ריגושים - לא עוד חנויות רשת המוניות המציעות את מרכולתן המבולבלת לכל דיכפין, אלא בוטיק ממותג, מדויק, שמציע לי חוויה ייחודית שהותאמה בתפירה אישית במיוחד לסיפוק צרכיי. 

אני לא קונה סתם לחם. אני קונה לחם בוטיק. אני לא לוגם יין להמונים, אני מתענג על יין בוטיק, וגם השוקולד שלי הוא שוקולד בוטיק בעבודת יד – כל פרלין זכה לצביטה אישית מהשוקולטייר. ויש כמובן גם עו"ד בוטיק, ספא בוטיק, משרד יח"צ בוטיק, ולא תאמינו – אבל גם מוסך בוטיק לאופנוענים (תבדקו. קיים. בחיפה), וכלכלת בוטיק ("ישראל לא צריכה להיות סופרמרקט פיננסי. עליה להפוך לבוטיק פיננסי", המליצה אבי ג'וזף כהן, אסטרטגית המניות הבכירה של גולדמן-סאקס לראשי האוצר הישראלים) ושלא נדע - גם קבורת בוטיק. 
מה אנחנו מחפשים בכל הבוטיקים האלה? את עצמנו. את הקול הייחודי והאישי שייבדל אותנו מהאחרים.

קצת פסיכולוגיה: בעבר הזהויות שלנו היו מסורתיות והוכתבו על ידי המשפחה אליה השתייכנו, הלאום וארץ המוצא שלנו. כיום, בעידן שבו העולם הוא באמת כפר גלובלי, הזהות שלנו כבר אינה מוגדרת ואנחנו מבינים שקשה לנו להותיר חותם אישי. היום כולם עושים שופינג באותן רשתות, לכולם יש את הדגם האחרון של הסמארטפון ומותגי היוקרה הם כבר לא נחלתם הבלעדית של העשירונים הגבוהים. לכן נולד הצורך להגדיר מחדש את האקסקלוסיביות שלנו להדגיש את הזהות שלנו בתוך מציאות של הסרת גבולות, בה תאגידים מכתיבים טעם והרגלי צריכה. ובשוק החופשי, כמו בשוק החופשי, כאשר קיים צורך, מיד יהיה כמובן מי שיענה עליו. 

קצת היסטוריה: חנויות שנקראו בוטיק קמו באירופה בשנות ה-50. בעבר היה הבוטיק חנות שכונתית וקטנה בה המוכר הכיר את הלקוח באופן אישי וידע להתאים לו את המוצרים הנכונים. עם השתלטות האמריקניזציה על תרבות הצריכה קמו הקניונים ואיתם ה"מגה-סטור'ס" וחנויות הרשת, הבוטיק נזנח לאנחות ומדפיו העלו אבק. שנות ה-90 הביאו תחייה מחודשת למונח האנין, כאשר הכיסים העמוקים היו מלאים בכספי הבועה ההייטקית, והמתעשרים החדשים והישנים חיפשו חוויות ומוצרים שיעניקו להם ייחודיות. מתוך הצורך נולד הרעיון של חנויות קונספט - למעשה מדובר בחנויות או ביצרנים שהציעו מוצרי נישה מבודלים מאוד, לעתים כאלה שנעשו בעבודת יד ותוך הקפדה על סדרות מוגבלות, כי כאן, חברים, הגודל כן קובע – וכמה שיותר קטן וממוקד, כמה שיותר פרסונאלי ובתפירה אישית – יותר טוב. 
אלמנט נוסף הבולט במוצרי בוטיק הוא ההישענות על האומנות הארטיזנלית והחזרה לדרכי היצירה המסורתיות. בעוד הייצור המסחרי שועט קדימה ונאלץ להיענות לדרישות שוק רחבות ומתעצמות, יכול להרשות לעצמו הייצור הבוטיקי, הנישתי, להשקיע יותר משאבים וזמן בחומרי גלם איכותיים וייחודיים, לעתים רבות מאופייני איזור גיאוגרפי, ולחזור לשיטות ייצור מסורתיות תוך הקפדה על תהליכים ועל מגע אישי. 
אפרופו תפירה אישית, כאן בדיוק המקום להתייחס למקור של המילה בוטיק, שנולדה מהמונח הלטיני BOTICA שפירושו בית מרקחת וכשמו כן הוא. הרוקח בבית המרקחת נהג לרקוח לכל אחד מלקוחותיו את התרופה שהתאימה לו מתוך מגוון צמחי המרפא שהיו תחת ידיו. השימוש במונח הועתק מתחום הרוקחות לתחום הצריכה, בעיקר בזירת האופנה, אולם מהר מאוד אומץ גם בתחומים רבים אחרים כמו קולינריה, בישום, מלונאות, תיירות, ספא וכל יתר הענפים מהם מורכב אשכול הזהב הנקרא לייף-סטייל. 
מבחינת התפיסה המסחרית, בוטיק מתייחס לחנות, בית עסק, מוצר, שירות, שמתמחה בעיסוקו ומתאפיין בהיותו נישתי, ייחודי ומצומצם בהיקפיו. בבסיסה מגלמת התופעה הצטמצמות של שוק המס-מרקט ויצירת מדרגות ביקוש, כאשר המדרגה הגבוהה ביותר היא הבוטיק. עסק המוגדר "בוטיק" מתאפיין בכך שהוא מעניק ללקוחותיו איכות בלתי מתפשרת, מגע אישי וכמובן חוויית משתמש עילית ופרסונאלית. לקוחות שאוהבים להגדיר את עצמם כצרכנים שלמוצרי בוטיק מקווים להיתפש כאינדיבידואלים אקסקלוסיביים, אנינים, קשים להשגה ונושאים תווית מחיר מכובדת. 

קצת דוגמאות: פעמים רבות משתמשים במילה בוטיק גם כדי לתאר מכירה או ייצור של מוצרים מסוג מסוים ובעלי אפיון מובחן, המעידים על חותמת איכות וייחודיות - בושם בוטיק, יין בוטיק, מלון בוטיק, שוקולד בוטיק ועוד למשל, בתחום היין, פועלים בישראל למעלה מ-200 יקבי בוטיק, וההגדרה ליקב בוטיק הולכת ומתרחבת. בתחילת שנות ה-80, אז החלה התופעה בארץ, יקב בוטיק נחשב ליקב משפחתי עצמאי וקטן שאינו נמצא בכפוף לתאגידים הגדולים ומייצר כמה מאות עד כמה אלפים בודדים של בקבוקים בשנה. עם הזמן, גם יקבים גדולים ומתועשים החלו לכנות את עצמם יקבי בוטיק, והקפידו לשמור על איכות ועל סטנדרטים גבוהים, על חותם יד אישי של היינן הניכר בתוצרת המשובחת והייחודית וכמובן לעטוף את המוצרים במיתוג מוצלח, כי כמו בשאר תחומי הבוטיק, המיתוג הוא חלק מהותי בעניין. כמו ביין, כך גם בשוקולד בוטיק או בפטיסרי בוטיק – השוקולטייר או הקונדיטור תמיד מקיימים מגע אישי עם השוקולד או עם המאקרון, תוך שימת דגש לכל פרט, וכאשר נכנסים למקום, לרוב זוכים גם לצפות בחלק מתהליך הייצור או לטעום מהמגוון. האריזות מדוגמות ומוקפדות והטעמים מתוחכמים ואינם סטנדרטיים כדי לייצר בידול ושונות מההיצע של המותגים המסחריים הגדולים.
גם בתחום המלונאות ניכרת פריחה בתחום מלונות הבוטיק, המתנתקים משרשרת התאגידים הגדולים ומציעים חוויית אירוח מוקפדת ומפנקת, הן מבחינת העיצוב, האוכל, השירות, ועד תפריט טיפולי הספא האקזוטיים, או הריח הייחודי שמופץ בשטחי המלון. 
אחד התחומים שאימצו באופן מושלם את חוויית הלייף סטייל הבוטיקית הוא תחום הבישום, שמתאפיין בשנים האחרונות בעוד ועוד שחקנים מתוחכמים שמבקבקים יצירות ריח אישיות וייחודיות. גם כאן, הצרכן המודרני, ובמיוחד הצרכן בעל היכולת הכלכלית, מעוניין להתבשם באופן שידגיש את האינדיבידואליות שלו ויעניק לו ביטוי אישי ייחודי – במקרה הזה, השארת חותם תרתי משמע. 
בשמי הנישה ובשמי הבוטיק הם אחד ממנועי הצמיחה העיקריים של שוק הבישום, כך לפי מחקר עדכני שנערך בארה"ב. תעשיית בשמי הבוטיק ממשיכה להראות גידול שנתי של 30 אחוז, ללא קשר למצב הכלכלי בעולם. למעשה, בשמי הבוטיק ובשמי הנישה מהווים אלטרנטיבה ראויה למותגי הבישום הסטנדרטים, עבור צרכנים שמתקשים למצוא בידול בהצעות הבישום של הענקים, המעתיקים אלה מאלה את תווי הריח לכדי יצירה לא מקורית במיוחד. ואכן, עבור מי שגם בתחום הבישום, כמו בשאר תחומי החיים, אינם רוצים לפסוע בעקבות שובל הריח של העדר, מהווים בשמי הבוטיק ביטוי של ייחודיות ורוח צעירה, יחד עם ערכים מוספים של מסתורין, הצדעה למסורת ואינדיבידואליזם. בעידן בו הכל כל כך גלוי, שיתופי ודוהר קדימה, לפחות על השאלה "איזה בושם את לובשת" תוכלי לספק תשובה אנינה, אקסקלוסיבית וצופנת סוד.

כי מה שאנחנו קונים ואיך שאנחנו קונים זה מה שאנחנו, וכך גם ברצוננו שיזכרו ויקטלגו אותנו, בתוך תרבות ההמונים – לאור העניין הצרכני ההולך והגובר בעת האחרונה שוטפים את ארצנו מותגי בישום נישה ובוטיק מהנחשקים בעולם: אסטנטריק מולקולס שאחראים על מהפכת הבישום המולקולארי, אינקה- בשמי אמנית מסן פרנסיסקו, ביוטיפול מיינד- המיזם החדש של האמן האקסנטרי גזה שויין, פייפר פאשן- יצירתו של קארל לגרפלד בניחוח ספרים ישנים, לינארי- שיתוף פעולה של מעצבים גרמניים ואיטלקיים, כל אלה ועוד הן טיפות של גשם ראשון המרוות את הצמא הצרכני שלנו לייחוד ואינדיבידואליות. במתחם שרונה ההולך ומתהווה בתל אביב, שהוא סוג של מרכז קניות "בוטיקי" אל מול מרכז עזריאלי ההמוני, תושק בתחילת 2013 חנות בוטיק ראשונה מסוגה ובה יוצגו מעל ל-30 מותגי בישום ייחודים ובוטיקיים שיהוו מקדש נדיר ומוקד עליה לרגל לחובבי בשמי הבוטיק בישראל.


 

רחוב החרושת 25, רעננה, אזור התעשייה, בית שטרן - בכניסה לבניין. שעות פתיחה: החנות סגורה לרגל שיפוצים.